INFOLINIA
+48 735 790 790

Znak CE na granicy, czyli jak przejść granicę z wyrobem wymagającym znaku CE?

Znak CE ma granicy, a sprawa Polska

Nasza droga do osiągnięcia ładu na rynku krajowym nie tylko nie robi porządku, a sieje destabilizację i bałagan. Urzędy Celne żądają oznakowania CE na wszystko co jest wprowadzane. Mało tego różnice w prawie polskim, a dyrektywach Nowego Podejścia powodują, że te same pojęcia mają różne definicje.

Znak CE na granicy stał się takim problemem, że wiele firm odprawia wyroby w innych krajach. Najwięcej odpraw ma miejsce, u naszego największego zachodniego sąsiada, czyli u Niemców. Głównie wyroby odprawiane są w porcie Hamburg.

 

 

Rys. 1 Kraje Europejskiego Obszaru Gosopodarczego

żródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/EEA.svg z dnia 06.03.2019 godz. 12:35

 

Znak CE na granicy – problemy

Największym problemem na granicy są nasi celnicy i ich podejście do znaku CE. Brak jakiejkolwiek wiedzy zakresie oznakowania CE, paraliżuje granice. Celnicy chcą oznaczenia CE na wszystkim, a jeśli go nie uzyskują kierują sprawę w procedurze trzydniowej do organów wyspecjalizowanych. To właśnie między innymi dzięki celnikom istnieje pojęcie CERTYFIKAT CE, które nie zostało ujęte w przepisach zasadniczych. Celnicy nie wiedzą nawet czego żądać!

 

Znak CE na granicy – co zrobić by skutecznie przejść z wyrobem granicę?

Mimo różnych możliwości prawnych jedynym skutecznym i szybkim sposobem na przejście granicy jest przedstawienie deklaracji zgodności UE, deklaracji zgodności WE, deklaracji zgodności WE / UE, deklaracji właściwości użytkowych wraz z etykietą / tabliczką znamionową z oznakowaniem CE. Nie masz wspomnianych dokumentów i tabliczek – zadzwoń EPK +48 61 830 81 81.

Drugim niezawodnym sposobem jest odprawa poza Polską. Sposób oczywiście nie daje pełnej gwarancji sukcesu, jednak jest łatwiejszy niż w Polsce.

 

Znak CE na granicy – jakie wyroby wymagają znaku CE?

Znak CE dotyczy wyrobów takich jak: wyroby budowlane, maszyny, wyroby elektryczne, wyroby elektroniczne, wyroby radiowe, wyroby ATEX, zabawki, wyroby ciśnieniowe, proste zbiorniki ciśnieniowe, środki ochrony indywidualnej, łodzie i jachty rekreacyjne, urządzenia pomiarowe, nieautomatyczne urządzenia ważące, fajerwerki, materiały wybuchowe do użytku cywilnego, urządzania spalające paliwa gazowe, windy, wyroby medyczne, wyroby medyczne aktywnego osadzenia, wyroby in vitro, koleje linowe, kotły wodne.

 

 

 


Potrzebujesz pełnej informacji o oznaczeniu CE, skorzystaj niezwłocznie z pomocy Europejskiego Punktu Konsultacyjnego do spraw oznaczenia CE – infolinia tel. +48 735 790 790 (infolinia znaku CE uruchomiona jest w godzinach od 8:15 do 15:45 od poniedziałku do piątku / dni robocze).

 

Zachęcamy także do skorzystania ze szkoleń dotyczących oznakowania CE. Szkolenia wprowadzają w tematykę różnych dyrektyw Nowego Podejścia i rozporządzeń. Wybierz odpowiednie szkolenie z oznakowania CE dla swojej firmy – KLIKNIJ lub skorzystaj z infolinii dotyczącej szkoleń CE – tel. +48 61 830 81 81

 

 Szkolenia znak CE na granicy