INFOLINIA
+48 735 790 790

Certyfikat CE – co tak naprawdę oznacza?

Certyfikat CE, co on właściwie oznacza? Odpowiedź jest krótka CERTYFIKAT CE to pojęcie potoczne, niepoprawne, określające procedurę oceny zgodności lub deklarację zgodności w jej szczególnej odmianie, czyli:

 

ZNAK CE 

Rysunek 1 Znak CE

 

Certyfikat CE został wymyślony przez rynek, niestety pojęcie powielane jest przez organy celne, agencje celne, urzędy celne, uczestników rynku a nawet organy wyspecjalizowane. Pojęcie CERTYFIKATU CE jest bardzo silnie zakorzenione, i właściwie nie można liczyć na jego wygaszenie w nomenklaturze oznakowania CE.

Istnieją poprawne pojęcia zbliżone do certyfikatu CE i są nimi między innymi certyfikat badania typu, certyfikat badania typu WE, certyfikat badania typu UE.

 


 

Częste pytania związane z pojęciem certyfikatu CE:

  • Czy do znaku CE na wyrobię potrzebuję certyfikat? Wyrób oznakowany znakiem CE ma deklaracje zgodności WE, deklarację zgodności WE/UE, deklarację zgodności UE/WE, deklarację zgodności UE lub deklarację właściwości użytkowych. Deklaracje te potocznie nazywa się certyfikatem CE.
  • Urząd celny pyta o certyfikat CE, co mu dostarczyć? Bardzo częste pytanie, związane z niekompetencją organów celnych. W takie sytuacji celnikowi chodzi o deklaracje zgodności WE, deklarację zgodności WE/UE, deklarację zgodności UE/WE, deklarację zgodności UE lub deklarację właściwości użytkowych.

 

Czym jest zatem deklaracja zgodności WE, deklaracja zgodności UE, deklaracja zgodności WE/UE, deklaracja właściwości użytkowych?

  • Jest to dokument potwierdzający, że wyrób przeszedł pomyślnie proces oceny zgodności, spełnia wymagania zasadnicze oraz spełnia wymagania szczegółowe i można na niego nanieść z pełną odpowiedzialnością oznakowanie CE.

 

 

Szkolenia znak CE i znak UKCA

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o oznakowaniu CE – KLIKNIJ

Chcesz dowiedzieć się więcej o znaku CE i znaku B oraz oznakowaniu UKCA, skorzystaj z naszej infolinii znaku CE i UKCA +48 735 790 790 (infolinia CE i UKCA działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:15 do 15:45).

Chcesz skorzystać ze szkoleń poświęconych deklaracjom zgodności potocznie nazywanym certyfikatami CE – kliknij SZKOLENIA.