INFOLINIA
+48 735 790 790

Kiedy nadać znak CE na wyrób budowlany a kiedy nadać znak budowlany B ?

Kiedy nadać znak CE na wyrób budowlany ? Kiedy nadać znak budowlany B na wyrób budowlany ?

 

Sprawa wcale nie jest łatwa. Znak CE to znak ponad europejski, który obowiązuje na całym terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Znak bardzo pożądany przez producentów i upoważnionych przedstawicieli producentów. Z drugiej strony znak B. Znak krajowy, jednak należy pamiętać, że wyrób wprowadzony w jednym kraju EOG może się poruszać po całym EOG. 

 

Zatem kiedy nadajemy znak CE ?

Znak CE nadajemy wyrobom które mają tak zwaną normę zharmonizowaną z rozporządzeniem 305/2011 w sprawie wyrobów budowlanych. Drugą opcją jest przejście długiej, drogiej i żmudnej drogi Europejskiej Oceny Technicznej. W każdym z przypadków producent lub jego upoważniony przedstawiciel wystawia Deklarację Właściwości Użytkowych (DoP).

 

Kiedy znak B ?

Znak B nadajemy wyrobom, które nie mają normy zharmonizowanej, na które nie występujemy o Europejską Ocenę Techniczną. Co musimy zrobić, żeby nadać znak budowlany B ? Musimy spełnić normę krajową (PN), która nie ma statusu normy wycofanej. Jeśli normy nie ma to musimy zrobić Krajową Aprobatę Techniczną. Działania związane ze znakiem B, kończymy wystawieniem Krajowej Deklaracji Zgodności.

 

 

 

KIedy nadać znak CE, kiedy nadać znak B