INFOLINIA
+48 735 790 790

Zmiany po 31 grudnia 2021 w przepisach budowlanych związane ze znakiem B i CE

Zmiany po 31 grudnia 2021 w przepisach budowlanych związane ze znakiem B i CE / Zmiany po 31.12.2021 w przepisach budowlanych związane ze znakiem B i CE

 

W roku 2016, a dokładnie w dniu 6 grudnia 2016 ówczesne Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wprowadza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym Dz.U.16.1966. Przepis w wariacki sposób wprowadza nowe wytyczne odnośnie znakowania wyrobów znakiem budowlanym B i zamienia krajową deklarację zgodności na krajową deklarację właściwości użytkowych. Przepisy są niby poprzedzone Ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności, jednak tak naprawdę w dniu 6 grudnia 2016, producenci i wprowadzający do obrotu dowiadują się co muszą zmienić od 1 stycznia 2017. Chodzi o krajową deklarację właściwości użytkowych i samo oznaczenie znakiem B, czyli mniej niż miesiąc na dość rewolucyjne zmiany.

Jednak na czele nierozważnych działań. stoi zmiana dotycząca wprowadzenia nowych wyrobów budowlany, określająca nowe wymagania dla:

  • Kabli zasilających,
  • Kabli sterujących,
  • Kabli komunikacyjnych,
  • Wyrobów do klimatyzacji,
  • Wyrobów do wentylacji,
  • Wyrobów do ochrony przed korozją metali,
  • Wyrobów do ochrony przed korozją biologiczną,
  • Betonu towarowego,
  • Okuć budowlanych,
  • Balustrad.

Wyroby te według ówczesnych ustaleń, nie miały być oznakowane znakiem B, aż do 30 czerwca 2018 roku. Jednak jak szybko zmieniają się ministerstwa, tak szybko zmieniają się plany.

Nowe ministerstwo opiekujące się budownictwem, czyli Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w dniu 13 czerwca 2018 wydaje Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 13 czerwca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym. Przepis to nic innego jak odniesienie się do wyżej wymienionego Dz.U.16.1966 i przeniesienie okresu w którym nie trzeba na wyżej wskazaną grupę wyrobów wystawiać krajowej deklaracji właściwości użytkowych i znaku budowlanego B do 30 czerwca 2019.

Następnie znów Minister Inwestycji i Rozwoju zmianie zdanie i przenosi termin wprowadzenia zmian na 31 grudnia 2020 na mocy Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 19 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym.

To jednak nie koniec tej przepisowej kompromitacji. W dniu 21 grudnia opublikowany zostaje przepis nowego Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, którym jest Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 4 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym. Niniejszy przepis jak się można domyślić, znów przesuwa wprowadzenie nierozważnie wymyślonych przepisów do dnia 31 grudnia 2021.

 

Co będzie dalej ze znakiem B i krajową deklaracją właściwości użytkowych ?

Niestety na to pytanie trudno odpowiedzieć. Możliwe, że znów zmieni się ministerstwo, możliwe że znów zmieni się termin wprowadzenia, nierozważnie uchwalonych przepisów.

 

Co zrobić jak nic z tego nie rozumiesz?

Jeśli zwyczajnie nie rozumiesz przepisów, a w dobie nieodpowiedzialnej legislacji jest to nie stety bardzo powszechne, najlepiej skorzystać z infolinii Europejskiego Punktu Konsultacyjnego - kliknij, który jest cały czas na bieżąco lub skorzystać z webinaru dotyczącego oznakowania CE i oznakowania B dla wyrobów budowlanych – KLIKNIJ.

  Webinar znak CE / Webinar znak budowlany B dla wyrobów budowlanych 305/2011

Tekst dotyczy stanu prawnego dotyczącego przepisów o oznakowaniu CE na dzień 2 listopada 2021 – 202111021112 – tekst przygotowany przez biuro prasowe Centrum Certyfikacji CECE-Polska. Całość tekstu chroniona jest prawem autorskim i należy do Centrum Certyfikacji CECE-Polska © Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved

Przygotował

Jędrzej H.

PR CECE-Polska